سفیرجمهوری اسلامی ایران در تازنزانیا
اخبار > سمینار تعامل و همکاری میان ادیان برای مقابله با افراط گرایی دینی- رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دارالسلام


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار تعامل و همکاری میان ادیان برای مقابله با افراط گرایی دینی

سمینار تعامل و همکاری میان ادیان برای مقابله با افراط گرایی دینی- رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دارالسلام

سمینار تعامل و همکاری میان ادیان برای مقابله با افراط گرایی دینی- رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دارالسلام

یک کشیش:دولت به ما ازادی داده تا بتوانیم جامعه را خوب تربیت کنیم و این وظیفه شیخ و کشیش است که جوانان را تربیت دینی نمایند اگر ما درست به جوانان اموزش بدهیم و انها را درست تربیت کنیم سراغ افراط و تروریسم نمی روند.

یک دستیار کشیش:تعامل میان ادیان بسیار مهم است اگر عده ای سراغ افراط یا ترور رفتند باید بدانیم ما رهبران مذهبی یکجای اشتباه کردیم رهبران دینی دقت کنند که گفتار وعملشان یکی باشد . با نفاق و دوگانگی اعمال و گفتار موفق به تربیت جامعه درستی نخواهیم شد و طبعا نمی توانیم جلوی افراط ها و تفریط ها را بگیریم

 

اختامیه

در این بخش از نشست  تعامل وهمکاري اديان براي مقابله با افراط گيرايي ديني:

ابتدا اسقف کمینا به جمعبندی این همایش پرداخت وموارد ذیل به عنوان نتیجه این نشست ذکر کرد:

دنیا پر از مشکلات و سوء تفاهم است می توان با گفتگو و دوستی و مهربانی مشکلات را حل کرد

شرکت کنندگان در این نشست به اجماع معتقندند تروریسم ارتباطی با دین مبین اسلام ندارد و اساسا ریشه تروریسم در عصر حاضر غیر دینی و غیر مذهبی است.

رهبران ادیان می باید درخصوص حل سوء تفاهم های موجود در بین عامه مردم چاره اندیشی کرده و برای آن راه حل های ارئه نمایند

علم ومعرفت ضرورت نزدیکی ادیان است ایمان جاهلانه مضر و مثل یک بمب ساعتی می تواند خطرساز باشد رهبران ادیان می باید برای ارتقای سطح دانش پیروان خود تلاش نمایند و اگاهی  لازم را به انها اموزش دهند.

از جمهوری اسلامی ایران به جهت تلاش هایش برای گفتگوی ادیان و تقریب ادیان و مذاهب تشکر می کنیم و از انجا که این کشور دارای تجربیات زیادی در زمینه است تقاضا می کنیم تجارب خود را در موضوع گفتگوی ادیان در اختیار ما قرار دهد.

کشیش توماس گودا رئیس شورای بین ادیان برای صلحنیز طی سخنانی از رایزن فرهنگی ج.ا.ایران بدلیل حمایت ایشان از برگزاری این کنفرانس تشکر کرد و اولین تجربه گفتگو دینی با جمهوری اسلامی را بسیار موفقیت آمیز ارزیابی کرد و تاکید کرد ما منتظر برگزاری دومین دوره این نشست در جمهوری اسلامی ایران هستیم و در ان شرکت خواهیم کرد.

نامبرده این نشست را در ایجاد همدلی و نزدیکی رهبران مسلمان و مسیحی بسیار مفید دانست و تاکید کرد نباید مسائل دینی و سیاسی را خلط کرد زیرا سیاست مداران فقط بدنبال منافع خود بوده و با اقتضائات خود عمل میکنند.

در اخر باقری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تشکر از شورای بین ادیان برای صلح تانزانیا برای فراهم آوردن زمینه این نشست این همایش را مثبت ارزیابی کرد و اظهار امید واری کرد این نشست توانسته باشد به همکاری رهبران ادیان کمک کند و اذعان داشت مردم تابع رهبران خود هستند اگر رهبران با همدلی با هم تعامل نمایندتوده جامعه نی رو به همدلی و تعامل خواهد اورد.

 


٠٨:٥٠ - 1396/09/23    /    شماره : ٤٩٠٩٩٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٠خروج
وزارت امورخارجه | روادید الکترونیک | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر