سفیرجمهوری اسلامی ایران در تازنزانیا
اخبار > برگزاری مراسم تودیع سفیر جمهوری اسلامی ایران آقای مهدی آقاجعفری با حضور مقامات ارشد تانزانیایی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم تودیع سفیر جمهوری اسلامی ایران آقای مهدی آقاجعفری با حضور مقامات ارشد تانزانیایی

مراسم تودیع آقای مهدی آقاجعفری سفیر کشورمان در تانزانیا روز سه شنبه 27 مهر ماه 1395 از سوی کمیته صلح و امنیت رهبران دینی (مسلمان - مسیحی) در هتل  سرنای دارالسلام برگزار شد.

در این مراسم آقای دکتر محمد قریب بلال معاون پیشین رئیس جمهوری تانزانیا، شیخ الهاد موسی رئیس و اسقف سلمون دبیرکل کمیته صلح و امنیت رهبران دینی، معاون مفتی تانزانیا، علما، روحانیون و نمایندگان گروههای دینی و مذهبی و همچنین سفرای کویت، فلسطین و الجزایر درتانزانیا نیز حضور داشتند.

معاون پیشین رئیس جمهوری تانزانیا از اقدامات و تلاش های سفیر جمهوری اسلامی ایران در جهت تقویت و توسعه مناسبات دو جانبه قدردانی کرد. دکتر محمد قریب بلال ارتباط گسترده سفیر کشورمان با اقشار مختلف مردم تانزانیا از جمله رهبران ادیان را نشانه ای از درایت و کاردانی سفیر عنوان کرد و از مشارکت و نقش ایشان در کمک به تقویت صلح و امنیت  در تانزانیا تقدیر کرد.

 آقای شیخ الهاد موسی، رئیس شورایعالی مسلمانان تانزانیا در دارالسلام و رئیس کمیته صلح و امنیت رهبران دینی کشور نیز اقدامات سفیر جمهوی اسلامی ایران در جهت تقریب  مذاهب و گفتگوی ادیان در تانزانیا را بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرد و افزود؛ ایشان در تانزانیا نه تنها در زمینه توسعه مناسبات رسمی دو جانبه بلکه در زمینه دیپلماسی عمومی و غیر رسمی نیز نقشی بسیار فعال و  تاثیر گذار داشت.

سفرای کشورهای کویت، الجزایر، فلسطین نیز آقاجعفری را دیپلماتی حرفه ای و با اخلاق توصیف کردند که با تعامل سازنده و مثبت و حضور فعال در محافل مختلف موفق شد از همه ظرفیت ها جهت معرفی ایران استفاده نمایند.

در این مراسم سفیر جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی با تشکر از برگزاری این جلسه، صلح، ثبات و امنیت تانزانیا را نعمتی بزرگ برای مردم این کشور برشمرد و آن را مدیون درایت و هوشمندی و تعامل رهبران سیاسی و دینی این کشور و نیز روحیه صلح طلبی، تسامح و تساهل جامعه تانزانیا دانست و بر  اهمیت استمرار این روند تاکید کرد. آقاجعفری با اشاره به سابقه تاریخی روابط مردم ایران و تانزانیا ، این سابقه را پشتوانه ای محکم برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات و همکاری ها در عرصه های مختلف عنوان کرد. 

وی همچنین بااشاره به بحران هایی که طی سالهای اخیر در برخی کشورهای اسلامی در خاورمیانه ایجاد شده، هدف اصلی این بحران سازی ها را انحراف افکار عمومی از مسأله فلسطین به عنوان مسأله اول جهان اسلام دانست و افزود،  تنها برنده این بحرانها اسرائیل غاصب بوده و وظیفه  علما و رهبران دینی اعم از مسلمان و مسیحی این است که  در هر مناسبتی در این خصوص روشنگری کنند  بر این موضع تاکید کنند که اسرائیل دشمن شماره یک ما است و سیاست های توسه طلبانه رژیم صهیونیستی عامل اساسی ناامنی در منطقه و کل جهان است.

در این مراسم گروه موسیقی اسلامی وابسته به شورایعالی مسلمانان تانزانیا برخی قصائد دینی را به زبانهای عربی و سواحیلی اجرا کردند.دانلود فايل : IMG-20161019-WA0015.jpg ( 141KB )


١١:٤٦ - 1395/07/29    /    شماره : ٤١٨٦١٣    /    تعداد نمایش : ١٦٨خروج
وزارت امورخارجه | روادید الکترونیک | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر