سفیرجمهوری اسلامی ایران در تازنزانیا
اخبار > سفیرکشورمان در تانزانیا: توافق هسته ای گویاترین سیاست تعامل ایران باجهان است.


  چاپ        ارسال به دوست

سفیرکشورمان در تانزانیا: توافق هسته ای گویاترین سیاست تعامل ایران باجهان است.

سفیرکشورمان در تانزانیا: توافق هسته ای گویاترین سیاست تعامل ایران باجهان است.

سفیرکشورمان در تانزانیا: توافق هسته ای گویاترین سیاست تعامل ایران باجهان است.

 سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور بیش از 200 نفر از دیپلمات ها، مقامات محلی، تجار، خبرنگاران، نمایندگان ادیان و مذاهب شیعه، اهل تسنن و بحره و دیگر گروهها در اقامتگاه سفیر کشورمان برگزار شد.

آقای موسی فرهنگ سفیر کشورمان در ابتدا با اشاره به مراحلی که انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته پشت سرگذاشت گفت: انقلاب اسلامی توانست با برقراری نظام «جمهوری»، فصل جدیدی را بر مبنای مشارکت مردم در جهت تحقق اراده ملی آغاز کند تا آنجا که تاکنون 40 انتخابات ملی آزاد در کشور برگزار شده است. ایران  به عنوان دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه با حدود 420 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارای مزیت ها و فرصت های چشمگیری است. سفیر کشورمان تصریح کرد: در عرصه خارجی نیز جمهوری اسلامی ایران، تعامل سازنده با همه طرف های موثر بین المللی در جهت حل مشکلات منطقه ای را سرلوحه خود قرار داده که امضای «توافق هسته ای» گویاترین نمونه سیاست تعامل گرایانه ایران با نظام بین الملل است. آقای فرهنگ افزود: اگرچه پروژه داعش در حال افول است، اما «تروریسم» در قالب گروه های مختلف افراط گرا، همچنان معضل جامعه بین المللی محسوب میشود که خطر آن اروپا، آمریکا و حتی آفریقا را نیز تهدی می کند. مقابله تروریزم مستلزم همکاری دسته جمعی است.

جمهوری اسلامی ایران همچنین بی عدالتی ها در حق مردم فلسطین و دخالت های خارجی در یمن و سوریه را محکوم می کند. بحران در این دو کشور باید توسط مردم این کشورها حل و فصل گردد. اقدام غیرقابل توجیه شناسایی بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل توسط دولت آمریکا نیز،  مخالفت با اجماع جهانی و قوانین و مقررات بین المللی تلقی می گردد.

سفیر کشورمان همچنین به پیوندهای فرهنگی ایران و تانزانیا، اشاره و تصریح کرد: مراودات مردم دوکشور ریشه ای طولانی و تاریخی دارد که به حضور شیرازی های در زنگبار و شرق آفریقا از حدود 10 قرن قبل باز می گردد. ضمن اینکه بلوچ های ایرانی تبار نیز متجاوز از یک قرن است که در این سرزمین حضور دارند.مردم ایران فراموش نمی کنند که معلم نیرره به عنوان اولین رهبر آفریقایی بود که  انقلاب مردم ایران را به رسمیت شناخت.

خوشبختانه دو کشور در طول سالهای گذشته گام های خوبی در مسیر تقویت همکاری ها برداشته اند که آخرین آن سفر دکتر ماهیگا به تهران و توافق جهت برگزاری پنجمین کمیسیون مشترک در دارالسلام بود. علاوه بر موافقتنامه های اقتصادی امضا شده میان دو کشور، تعداد زیادی از شرکت های فعال ایرانی نیز در تانزانیا و زنگبار حضور دارند.


١٠:٢٢ - 1396/12/04    /    شماره : ٥٠١٩٠٢    /    تعداد نمایش : ١٣٩خروج
وزارت امورخارجه | روادید الکترونیک | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر